Wsparcie psychologiczne po amputacji kończyn

Wsparcie psychologiczne po amputacji kończyn

Wsparcie psychologiczne po amputacji kończyn

Amputacja stanowi bardzo silne przeżycie, które często tworzy specyficzną traumę. Związane jest to z bardzo silnymi emocjami wywołanymi świadomością, iż dotychczasowe życie zostanie diametralnie zmienione. Osoba po amputacji musi pogodzić się zupełnie nową rzeczywistością, zaakceptować ją i nauczyć się życia na nowo.

Utrata części swojego ciała to nie tylko problem związany ze sprawnością fizyczną, ale przede wszystkim bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się kłopotów związanych z psychiką pacjenta. Osoby po zabiegu amputacji potrzebują wsparcia psychologicznego. Na każdym etapie procesu rozmowa jest najważniejsza. Musi być szczera, bez tabu i powinna prowadzić zawsze do jednego najbardziej istotnego wniosku – pomimo wszelkich nieszczęść i przeciwności pacjent ma zawsze na kogo liczyć.

Kontakt z psychologiem nie jest równoznaczny z terapią, jednak niezmiernie ważne jest to, by osoba po amputacji miała pełną świadomość, gdzie może zgłosić się po wsparcie. Niejednokrotnie może się zdarzyć, że spotkania ze specjalistą będą sprowadzały się do interwencji kryzysowych, jednak odpowiednie podejście i empatia pomogą pacjentowi z oswojeniem i akceptacją. Odpowiednio prowadzone rozmowy pozwolą przezwyciężyć lęk, uspokoić emocje i odzyskać poczucie własnej wartości. Pacjent z czasem musi być pewny, że pomimo straty ma szansę na życie, jak dotychczas, a amputacja była zabiegiem koniecznym, ratującym zdrowie. U osób po zabiegu amputacji często pojawia się złość, wściekłość, smutek, rozpacz. Zupełnie normalny jest też strach i niepokój. Psycholog ma za zadanie zapewnić, że są te reakcje zupełnie normalne i trzeba sobie na nie pozwolić. Specjalista pomoże uporządkować powstały chaos. Wsparcie psychologiczne po amputacji kończyn pozwoli przetrwać najtrudniejszy czas. Taki rodzaj pomocy jest niezmiernie ważny przy powrocie do naszej codzienności. Dodatkowo kontakt z osobą postronną, do której ma się zaufanie, jest niewyobrażalnie istotny. Pacjenci po zabiegu często nie chcą być utrapieniem dla rodziny, nie komunikują swoich potrzeb, nie zdradzają myśli, obaw. Psycholog wysłucha i zapewni odpowiednie wsparcie.

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x