Jak zaakceptować amputację?

jak zaakceptować amputację

Jak zaakceptować amputację?

Utracenie części ciała w wyniku amputacji to bardzo trudne wydarzenie, które ciężko porównać do czegoś innego niż śmierć. Niewielu poszkodowanych pacjentów potrafi poradzić sobie ze stratą, przez co takie osoby często popadają w głęboką depresję i pozostają w takim stanie przez wiele lat bez perspektywy na zmianę.

Czy nawet po utracie kończyny można wrócić do dobrego stanu i spróbować żyć pełnią życia i cieszyć się z codzienności? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe, a dzięki dzisiejszemu dostępowi do informacji i wiedzy, można skuteczniej pomóc komuś, kto doświadczył tej przykrej sytuacji.

Jakie pozytywne zmiany może wnieść do życia amputacja?

Być może łączenie w jednym pytaniu określeń „pozytywnych zmian” i „amputacji” wydaje się być niestosowne, to zjawisko takie możemy rzeczywiście zaobserwować u wielu osób dotkniętych taką sytuacją. Chodzi tutaj o zakończenie pewnego etapu życia i przekierowanie swojej uwagi na inne elementy. Najczęściej dochodzi wtedy do tzw. przewartościowania, które polega na ponownym rozpatrzeniu każdej sfery życia.

Osoby, które musiały pogodzić się ze stratą, zaczynają od początku przyglądać się sobie i swoim dotychczasowym wyborom. Wiele z nich uświadamia sobie, że w czasie sprawności, przed wypadkiem, nie zwracało uwagi na podstawowe wartości, takie jak zdrowie, miłość, szczęście z tego, co już jest czy sama radość z życia. Dopiero po prawdziwej tragedii wiele z takich osób zaczyna rozumieć, jak ważne są to czynniki i jak łatwo można się zatracić, kiedy człowiek kieruje się wyłącznie pragnieniem osiągnięcia lepszej sytuacji finansowej czy zawodowej.

To właśnie przewartościowanie jest pierwszym i najważniejszym elementem, który pozwala na poradzenie sobie z trudną sytuacją. Dzięki zmianie perspektywy można znaleźć zupełnie nowe motywacje do życia, które wcześniej dawały chęć do działania. Próba akceptacji nowej sytuacji może pomóc w zrozumieniu, co jest najważniejsze w życiu.

Potwierdzeniem możliwości takich zmian są liczne wywiady i książki, które zostały stworzone we współpracy z pacjentami, którzy w wyniku wypadków lub chorób musieli pogodzić się z amputacją kończyn. Wiele takich osób zajmuje się dzisiaj działalnością związaną z pomocą tym, którzy znajdują się na początku takiej drogi. Warto zatem sięgnąć po literaturę i przeczytać ich historię lub skontaktować się bezpośrednio z fundacjami, które obecnie prowadzą.

Jak pomóc sobie i innym po amputacji?

Osoby, które zmagają się z powrotem do sił i zdrowia fizycznego oraz psychicznego będą potrzebowały dużo wsparcia. Dzięki powszechnie dostępnej wiedzy można dzisiaj szybko rozpocząć rehabilitację, która będzie już jednym z czynników przynoszących poprawę. Ważnym elementem jest również równoległa psychoterapia, która pozwoli na prawidłowe rozpoznanie sytuacji, przeżycie jej i wyleczenie.

Jeżeli zastanawiamy się, jak pomóc osobie dotkniętej podobną historią, zainteresujmy się tym, czego może potrzebować. Najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt i równoległe szukanie informacji na temat skutecznych i dostępnych źródeł pomocy.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x