Rehabilitacja, dlaczego jest ważna?

Rehabilitacja, dlaczego jest ważna

Rehabilitacja, dlaczego jest ważna?

Długotrwała przewlekła choroba, nowotwór czy nieszczęśliwy wypadek, których konsekwencją jest amputacja mogą spotkać każdego z nas. Dziś jednak skupimy się na tym, dlaczego w takiej sytuacji rehabilitacja jest tak ważnym elementem powrotu do zdrowia.

Wielu z nas rehabilitacja kojarzy się jedynie z ćwiczeniami, jednak tak naprawdę obejmuje ona bardzo szerokie spektrum działania mające na celu pomoc pacjentowi zarówno psychiczną, jak również fizyczną.

Głównym celem rehabilitacji jest możliwość przywrócenia osobie chorej całkowitej sprawności.

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważna jest rehabilitacja oraz czas jej rozpoczęcia.  Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że powinna być ona dobrana indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta w zależności od poziomu amputacji, wieku oraz ogólnego stanu organizmu. Dlatego tą dziedziną leczenia zajmują się specjalnie wyszkoleni fizjoterapeuci, którzy przez wiele lat zdobywali wiedzę w tym zakresie.

Dlaczego rehabilitacja jest tak ważna?

Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie pacjenta do możliwie największej funkcjonalności oraz sprawności w takim stopniu, aby sam był w stanie poradzić sobie z codziennymi czynnościami a następnie powrócił do pełnej sprawności porównywalnej z czasami sprzed amputacji.

Rehabilitacja jest procesem długotrwałym i złożonym, którego efekty nie są widoczne natychmiast, jednak z biegiem czasu przynoszą bardzo zadowalające efekty. Jeżeli pacjent nie podejmie się rehabilitacji w odpowiednim momencie będzie mu ciężko powrócić do codziennych czynności.

Rehabilitacja w przypadku amputacji to nie tylko ćwiczenia, ale również pomoc psychiczna, która pozwala odnaleźć się w nowej sytuacji.

Bardzo ważne, aby rozpocząć ją już w pierwszych dniach, ponieważ przynosi wtedy najlepsze efekty. Zwlekanie z rehabilitacją może doprowadzić m.in. do przykurczów, które są przeciwskazaniem do protezowania.

Jest kilka elementów które muszą być spełnione abyśmy mogli uznać pacjenta za przygotowanego do zaprotezowania, są to:

– wygojona rana

– opracowana blizna

– brak przykurczów w stawach najbliższych

– zahartowany kikut

– uformowany kikut

– odpowiednia kondycja fizyczna

U każdego pacjenta ten proces przebiega inaczej chociażby ze względu na wiek lub poziom amputacji.

W firmie Orto-Pes indywidualnie prowadzimy każdego pacjenta biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia i poziomu mobilności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x