Jak pomóc osobie po amputacji? Rehabilitacja nie tylko fizyczna

Jak pomóc osobie po amputacji? Rehabilitacja nie tylko fizyczna

Amputacja kończyny jest niezwykle inwazyjnym procesem. Chociaż w znacznym stopniu zmienia życie sprawnego dotąd w pełni człowieka, to jednak czasami jest ona jedynym rozwiązaniem, które może uratować życie. Amputacja wiąże się nie tylko z utratą ręki czy nogi, ale także pewnych umiejętności. Osoby, u których konieczna była amputacja, muszą na nowo nauczyć się normalnie funkcjonować. Po usunięciu kończyny konieczny jest długotrwały proces rehabilitacji, który ma na celu zniwelowanie niepożądanych odczuć, wzmocnienie organizmu człowieka oraz naukę korzystania z protezy.

Oprócz kwestii fizycznej niezwykle ważna jest także pomoc psychologiczna. Osoby, u których wystąpiła konieczność amputowania kończyny, mogą czuć się zagubione. Bardzo często odczuwają żal do całego świata i zastanawiają się, dlaczego to właśnie im musiała się przydarzyć taka sytuacja?

Często można się spotkać także z krzykiem, płaczem czy odrzucaniem pomocy innych osób. Odtrącanie najbliższych osób potęguje pogarszanie się stanu psychicznego osób po amputacji, dlatego tak samo ważna, jak ćwiczenia ruchowe jest rehabilitacja psychologiczna. Nie ma sensu jednak zapewniać takich osób, że wszystko będzie dobrze lub że nic się nie stało. Osoby po amputacji same muszą zaakceptować fakt, że bez amputowanej kończyny da się żyć!

Aby przyspieszyć proces rehabilitacji psychologicznej, bardzo ważne są rozmowy z bliskimi oraz psychologiem lub psychoterapeutą. Rodzina powinna zapewniać chorego, że pomimo zaistniałej sytuacji zawsze może liczyć na ich wsparcie. Nie powinna ponaglać do zaakceptowania tego wydarzenia, a wręcz odwrotnie dać choremu na to odpowiedni czas.

Wizyty u psychologa powinny odbywać się zarówno przed amputacją jak i po niej. Rozmowa z wykwalifikowaną w tym kierunku osobą pozwoli na pokonanie lęków związanych z operacją i dalszym życiem. Pomoże także szybciej uporać się z zaistniałymi okolicznościami i wrócić do normalnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Bardzo ważne jest połączenie rehabilitacji fizycznej i psychologicznej, aby odzyskiwanie zdrowia i sprawności przebiegało znacznie szybciej.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x