Protezy podudzia – poniżej kolana

Modularna proteza podudzia jest stosowana gdy amputacja miała miejsce poniżej kolana.

Wykonujemy protezy podudzia składające się z elementów modularnych:

1. leja protezowego – wykonanego z żywicy wzmocnionej włóknem węglowym lub z samego włókna,
2. modułów / adapterów łączących i funkcjonalnych – wykonanych z tytanu, aluminium i innych metali,
3. stopy protezowej – wykonanej z tworzywa sztucznego z rdzeniem drewnianym (stopa nieruchoma typu SACH) / częściowo z włókna węglowego (stopa wieloosiowa) / w całości z włókna węglowego (stopa całkowicie dynamiczna o najmniejszej wadze i największych możliwościach biomechanicznych).


Sposoby mocowania protezy podudzia

W protezach podudzia stosujemy zazwyczaj 2 najpopularniejsze rozwiązania z wykorzystaniem:

liner’ów silikonowych / żelowych / silikonowo-żelowych / poliuretanowych

  • z zamkami wykorzystujących pin dokręcony do liner’a;
  • gładkich lub z membranami, pierścieniami na powierzchni liner’a, bez zamków;

– systemu podciśnienia z kapą kolanową lub bez.

Bardzo ciekawym, całkowicie wodoopornym rozwiązaniem podciśnienia aktywnego jest system LimbLogic firmy WillowWood , który od niedawna posiadamy w swojej ofercie. W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu!Do czego służą pończochy kikutowe?

Bawełniane pończochy kikutowe to rodzaj „skarpetek”. Nakłada się je na kikut przed włożeniem go do leja protezowego – podobnie jak na stopę przed włożeniem jej do buta. Mają na celu zabezpieczenie kikuta przed otarciami, uciskiem oraz działaniem niekorzystnych sił. Jest to rozwiązanie najprostsze, najbardziej podstawowe. Są finansowane w ramach limitu NFZ po wypisaniu przez lekarza odpowiedniego zlecenia:

  • pończochy kikutowe podudzia 12 sztuk – P.107.

Dodatkową funkcją pończoch kikutowych jest niwelowanie luzu między kikutem, a twardym lejem protezowym – powstającym np. gdy kikut nieznacznie zmieni kształt.

Więcej informacji tutaj.


Wykorzystywane podzespoły i części

W przypadku liner’ów, stóp protezowych, adapterów i elementów łączących korzystamy wyłącznie z komponentów renomowanych firm m.in..:

Otto Bock, Ossur, Alps, Willow Wood, Blatchford, Teufel, Freedom Innovation, Coyote Design, Endolite, Ortho-Reha Neuhof.

Natomiast najważniejszą indywidualizującą część protezy – lej protezowy – wykonujemy własnoręcznie w siedzibie firmy, tylko i wyłącznie po pobraniu odpowiedniej miary.


Dobór protezy

Dobór rodzaju protezy oraz konkretnych rozwiązań technologicznych odbywa się w oparciu o: ocenę poziomu mobilności pacjenta, jego wiek, jakość i wydolność kikuta, potrzeby, stopnień aktywności zawodowej, społecznej i sportowej.


Więcej informacji

Inne informacje dotyczące wykonania protezy znajdują się w zakładce „ABC protez kończyn”. W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.