Liner'y z tworzyw - jak druga skóra
Liner’y silikonowe, żelowe, poliuretanowe to tzw. leje wewnętrzne. Są wykonane w całości z tworzyw sztucznych lub ich kombinacji. Są bardziej zaawansowaną formą bawełnianych pończoch kikutowych, ale poza pierwotną funkcją w żaden sposób nie można ich do siebie porównać. Przywierając idealnie do kikuta zapewniają maksymalną amortyzację i ochronę. Charakteryzują się również zwiększoną wytrzymałością, łatwością czyszczenia oraz w niektórych przypadkach dodatkowymi właściwościami pielęgnującymi. Niestety w naszym kraju wymagają dopłaty z MOPS / PCPR / z własnych środków lub ze środków uzyskanych w ramach programu Aktywny Samorząd.
Dla kogo
Zalecane są w zasadzie dla wszystkich użytkowników protez, niezależnie od poziomu mobilności. Szczególnie dla osób aktywnych i pragnących powrócić do pełnej aktywności zawodowej i społecznej, a nawet sportowej.
Zastosowanie jednego z systemów zawieszenia protezy – dodatkowego zamka do liner’a lub systemu podciśnienia – tworzy jeszcze bardziej zwarte połączenie kikuta z zewnętrznym lejem protezowym. Ponad to rozwiązanie takie daje pełen komfort psychiczny – protezę można zdjąć jedynie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku / zaworu. Użytkownik ma pełną kontrolę nad protezą – nic nie ma prawa się poluzować czy zsunąć.
Funkcja
Liner’y stanowią rodzaj zabezpieczenia oraz zapewniają maksymalną integralność kikuta z zewnętrznym lejem protezowym. Dodatkowo niwelują do minimum wszelki dyskomfort odczuwany w leju protezowym w trakcie chodzenia w protezie. Odpowiednia grubość, kształt oraz tworzywo, z którego został wykonany liner pozwala na idealną amortyzację. Możliwe jest równieże maksymalne ograniczenie wszelkich ruchów pomiędzy kikutem, a lejem protezowym.
Możliwości
Proteza, w której wykorzystuje się liner’y z tworzyw sztucznych oraz zastosowanie odpowiedniego systemu mocowania pozwala cieszyć się niemal nieograniczonym funkcjonowaniem i bardzo wysokim stopniem komfortu. Obecnie stosowane rodzaje liner’ów dają możliwość uwzględnienia wszelkich cech anatomicznych i upodobań użytkownika.
Uwzględnia się przede wszystkim: masę ciała, rodzaj preferowanej aktywności, wrażliwość i specyfikę kikuta, pożądany kąt zgięcia pod kolanem, odpowiednie wyprofilowanie liner’a, nasączenie substancjami pielęgnującymi, ochronę przeciwbakteryjną, łatwość czyszczenia, wytrzymałość itd.