Stopy protezowe
Stopa protezowa jest drugim po leju protezowym modułem protezy wpływającym bezpośrednio na komfort i jakość chodu.
Najważniejsze w takiej stopie jest jej wnętrze, które zazwyczaj wykonuje się z lekkiego, a zarazem wytrzymałego mechanicznie włókna węglowego. Z zewnątrz wszystkie stopy protezowe są do siebie podobne – pokrywa się je skóropodobną, naśladującą kształt zdrowej stopy osłoną ze specjalnego tworzywa.
Dobiera się je w oparciu o poziom fizycznej aktywności pacjenta, jego ciężar ciała i szczególne wymagania.
Wyróżniamy stopy protezowe dla aktywności:
Małej
Dla osób, które będą używać protezy do aktywności o niewielkim natężeniu, rehabilitacji, w odciążeniu lub tylko przez kilka godzin dziennie, ale również dla tych, których anatomiczne uwarunkowania kikuta lub fizyczne ograniczenia nie pozwalają na zastosowanie zbyt sprężystej, dynamicznej stopy. Są to zwykle stopy sztywne lub prawie sztywne o niewielkiej wysokości – a więc nadające się również do protezowania bardzo długich kikutów;
Przeciętnej
Dla osób, które chcą powrócić do codziennych aktywności, życia zawodowego i społecznego. Są to stopy wykonane z włókna węglowego o rozmaitych kształtach i rozmiarach, z tzw. dzielonym palcem (zwiększa dopasowywanie się stopy do nierównego podłoża) lub bez;
Dużej
Dla osób szczególnie wymagających, chcących poza czynnym życiem zawodowym i społecznym prowadzić aktywności fizyczne o dużej dynamice i obciążeniach, jak np. ćwiczenia na siłowni, taniec, sporty towarzyskie, sporty zimowe, bieganie. Są to zazwyczaj stopy będące modyfikacją stóp dla aktywności umiarkowanej, zacznie rozbudowane również pod kątem wysokości, o zwiększonej sprężystości, często z wbudowanymi na stałe adapterami funkcjonalnymi.
Odrębną grupę stóp dla aktywności wysokiej stanowią stopy typowo sportowe – np. do biegania, elektroniczne o zaawansowanych układach sterujących, niewymagających nakładu siły użytkownika koniecznej do ich uruchomienia czy pozwalające na samodzielną zmianę wysokości obcasa (do wysokich butów).