Stopy protezowe

Stopy protezowe

Stopa protezowa jest drugim po leju protezowym modułem protezy wpływającym bezpośrednio na komfort i jakość chodu.

Najważniejsze w takiej stopie jest jej wnętrze, które zazwyczaj wykonuje się z lekkiego, a zarazem wytrzymałego mechanicznie włókna węglowego. Z zewnątrz wszystkie stopy protezowe są do siebie podobne – pokrywa się je skóropodobną, naśladującą kształt zdrowej stopy osłoną ze specjalnego tworzywa.

Dobiera się je w oparciu o poziom fizycznej aktywności pacjenta, jego ciężar ciała i szczególne wymagania.

Wyróżniamy stopy protezowe dla aktywności:

Małej

Dla osób, które będą używać protezy do aktywności o niewielkim natężeniu, rehabilitacji, w odciążeniu lub tylko przez kilka godzin dziennie, ale również dla tych, których anatomiczne uwarunkowania kikuta lub fizyczne ograniczenia nie pozwalają na zastosowanie zbyt sprężystej, dynamicznej stopy. Są to zwykle stopy sztywne lub prawie sztywne o niewielkiej wysokości – a więc nadające się również do protezowania bardzo długich kikutów;

Przeciętnej

Dla osób, które chcą powrócić do codziennych aktywności, życia zawodowego i społecznego. Są to stopy wykonane z włókna węglowego o rozmaitych kształtach i rozmiarach, z tzw. dzielonym palcem (zwiększa dopasowywanie się stopy do nierównego podłoża) lub bez;

Dużej

Dla osób szczególnie wymagających, chcących poza czynnym życiem zawodowym i społecznym prowadzić aktywności fizyczne o dużej dynamice i obciążeniach, jak np. ćwiczenia na siłowni, taniec, sporty towarzyskie, sporty zimowe, bieganie. Są to zazwyczaj stopy będące modyfikacją stóp dla aktywności umiarkowanej, zacznie rozbudowane również pod kątem wysokości, o zwiększonej sprężystości, często z wbudowanymi na stałe adapterami funkcjonalnymi.

Odrębną grupę stóp dla aktywności wysokiej stanowią stopy typowo sportowe – np. do biegania, elektroniczne o zaawansowanych układach sterujących, niewymagających nakładu siły użytkownika koniecznej do ich uruchomienia czy pozwalające na samodzielną zmianę wysokości obcasa (do wysokich butów).

Wybrane stopy protezowe dostępne w naszej ofercie

null

Agilix™

null

Highlander®

null

Sierra®

null

Defender

null

Terion K2 1C11

null

Trias 1C30

null

Challenger: wielozadaniowa sportowa stopa protezowa

null

Stopa protezowa Empower

null

Pro-Flex® LP

null

Pro-Flex® XC Torsion

null

Flex-Symes™

null

Elation® STOPA DO BUTÓW NA OBCASIE!