Pończochy kikutowe – ochrona kikuta

Bawełniane pończochy kikutowe

Bawełniane pończochy kikutowe to rodzaj “skarpetek”. Nakłada się je na kikut przed włożeniem go do leja protezowego – podobnie jak na stopę przed włożeniem jej do buta. Mają na celu zabezpieczenie kikuta przed otarciami, uciskiem oraz działaniem niekorzystnych sił. Jest to rozwiązanie najprostsze, najbardziej podstawowe. Są finansowane w ramach limitu NFZ po wypisaniu przez lekarza odpowiedniego zlecenia:

  • pończochy kikutowe podudzia 12 sztuk – P.107;
  • pończochy kikutowe uda 12 sztuk – P.108.

Tak naprawdę najczęściej wykorzystuje się je w przypadku protez podudzia.

Dodatkową funkcją pończoch kikutowych jest niwelowanie luzu między kikutem, a twardym lejem protezowym – powstającym np. gdy kikut nieznacznie zmieni kształt.

Rodzaj oraz rozmiar pończoch kikutowych dobiera technik ortopeda podczas pobrania miary na protezę. Nie należy wcześniej samodzielnie realizować zlecenia ze względu na ryzyko doboru złego rozmiaru itp.!


Dla kogo

Pończochy kikutowe sprawdzają się bardzo dobrze u osób o małym poziomie mobilności, które używają protezy sporadycznie w ciągu dnia, korzystają dużo z wózka inwalidzkiego, potrzebują protezy do etapu rehabilitacji lub zwyczajnie nie mają wobec niej szczególnych wymagań.


Funkcja

Pończochy w miarę skutecznie ochraniają kikut. Nie zapewniają jednak 100% stabilności i integralności kikuta z lejem protezowym – bawełna nie ma tak wysokiej przyczepności i sprężystości jak tworzywa sztuczne. Ponad to raczej dobrze sprawdzają się w pierwszym etapie zaprotezowania w przypadku coraz rzadziej wykonywanych protez tymczasowych. Oprócz tego zapewniają przyjazne dla skóry kikuta pokrycie, zanim przystosuje się ona do regularnego okrywania i bezpośredniej bliskości leja protezy.


Możliwości

Proteza, w której wykorzystuje się pończochy bawełniane daje możliwość sprawnego chodu – zazwyczaj w podparciu przy pomocy kul łokciowych lub balkonika. Zapewnia również wykonywanie wokół siebie wszelkich czynności samoobsługowych. Ze względu na naturalnie zachodzące zmiany w objętości kikuta, nie jest jednak zalecana dla osób mających problematyczny, szczególne wrażliwy lub niedokrwienny kikut, a także duże wahania masy ciała.