Orto-Pes jednym z partnerów programu Po Amputacji

ortopes-program-po-amputacji

Orto-Pes jednym z partnerów programu Po Amputacji

W Stolicy Dolnego Śląska rozpoczął działalność ogólnopolski program kompleksowego wsparcia Po Amputacji. Celem jest pomoc osobom po amputacjach w procesie powrotu do zdrowia poprzez edukację, wsparcie terapeutyczno-rehabilitacyjne oraz organizacyjne. Jednym z partnerów jest pracownia Orto-Pes, która poza przekazaniem wiedzy z zakresu przygotowania do zaprotezowania, zapewni bezpłatne konsultacje protetyczne.

Dlaczego rehabilitacja jest tak istotna w procesie protezowania? Jak przygotować kikut do zaprotezowania? Do kogo zwrócić się z wnioskiem o pomoc finansową na zakup protezy? – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi szukają osoby po amputacjach. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do konkretnych informacji oraz wszechstronnego wsparcia w całym procesie odzyskiwania sprawności.

Po Amputacji

Program adresowany jest do osób z całej Polski, u których konieczne było przeprowadzenie amputacji, niezależnie od przyczyny. Choć udział jest bezpłatny, to podopieczni muszą liczyć się z wydatkami na zakup dobrej jakości protezy oraz rehabilitację. Aby jak najbardziej wesprzeć ich w tym zakresie, beneficjenci programu stają się równocześnie podopiecznymi Fundacji Moc Pomocy.

Udzielane wsparcie wynika z realnych potrzeb i problemów, z którymi muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Nierzadko skomplikowane procedury, niska świadomość społeczna dot. osób po amputacji oraz znaczna ilość instytucji, w których należy dokonać formalności powoduje, że z pozoru niewielkie bariery stają się dużymi przeszkodami. Dlatego tak bardzo istotne jest wielowymiarowe podejście. Takie właśnie zapewniają specjaliści w swoich dziedzinach biorący udział w przedsięwzięciu. Osoba, która zgłosi chęć uczestnictwa, od samego początku trafia pod opiekę Managera Rehabilitacji, który przygotowuje Indywidualny Plan Działania.

Poza kompleksową pomocą protetyczną, udział w programie gwarantuje dostęp do doradztwa ekspertów fizjoterapii oraz ortopedii.

Rehabilitacja

Wzmocnienie siły mięśniowej poprzez rehabilitację to priorytet.  Istotne jest, aby rozpoczęte w szpitalu ćwiczenia fizjoterapeutyczne były później kontunuowanie w domu. To dzięki regularności i zaangażowaniu pacjenta, proces powrotu do zdrowia i sprawności będzie przebiegał efektywnie. Stopień aktywności dopasowany zostaje nie tylko do poziomu i przyczyny amputacji, ale i kondycji chorego oraz jego wieku. Etapy rehabilitacji oraz protezowania realizowane są jednocześnie, dlatego bardzo ważna jest właściwa koordynacja i zarządzanie tym procesem.

Uczestnicy programu mogą wziąć udział w turnusach rehabilitacyjnych, organizowanych  w Centrum Rehabilitacji Modus we Wrocławiu. Ta forma rehabilitacji kierowana jest do dwóch grup odbiorców – osób po amputacji, którym zależy na właściwym przygotowaniu kończyny do zaprotezowania, oraz posiadających już protezę. W drugim przypadku, celem rehabilitacji jest nauka chodu w protezie oraz eliminacja niewłaściwych nawyków podczas poruszania się.

Holistyczne spojrzenie

W ramach programu Po Amputacji, Orto-Pes zapewnia m.in. szerokie konsultacje protetyczne oraz edukacyjne, mające na celu odpowiednie przygotowanie kończyny do zaprotezowania. Uświadamiamy o istotności zarówno przygotowania fizycznego, jak i psychicznego. Udzielamy między innymi konkretnych instruktaży dot. kompresji i hartowania kikuta. Podpowiadamy, jak powinno się dbać o higienę, jakich maści używać oraz dlaczego jest to takie ważne. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, edukujemy również w innych bardzo istotnych kwestiach – podpowiadamy jak zapobiegać przykurczom, wyjaśniamy pojęcia bólu i czucia fantomowego oraz doradzamy jak sobie z nimi radzić. – mówi Ariel Zielonka z Orto-Pes

Dołączenie do programu możliwe jest poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej poamputacji.pl i oczekiwanie na kontakt ze strony Managera Rehabilitacji.

Poza Orto-Pes, w program zaangażowane są trzy podmioty: Rehacompleks, Fundacja Moc Pomocy oraz Centrum Rehabilitacji Modus.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x