Ortezy dla dzieci DAFO, AFO, KAFO, HKAFO, RGO

Ortezy dla dzieci – budowa:

Nasze ortezy wykonujemy przede wszystkim z materiałów termoplastycznych o różnej grubości i sprężystości. W zależności od rodzaju ortez wykorzystujemy żywicę i/lub włókno i szyny węglowe, a także różnego rodzaju przeguby.

Zastosowanie nowoczesnych wytrzymałych i jednocześnie lekkich materiałów sprawia, że ortezy dla dzieci charakteryzują się wysokim komfortem użytkowania.

Istnieje możliwość wyboru wielobarwnego nadruku, koloru ortez, rzepów i zapięć. Sprawia to, że ortezy mają nie tylko estetyczny wygląd, ale są również atrakcyjnie wizualnie – szczególnie dla najmłodszych użytkowników.

Wskazania do stosowania ortez:

Ortezy dla dzieci stosuje się w przypadku różnorakich dysfunkcji ortopedycznych i neurologicznych. Szczególnie w przypadku obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego, braku kontroli nerwowo-mięśniowej w obrębie kończyn, koślawości lub szpotawości stóp, niestabilności stawów, dystrofii mięśniowej, porażenia kończyn dolnych, przepukliny oponowo-rdzeniowej i mózgowego porażenia dziecięcego (MPD).

Przykładowe realizacje:

Szczegółowe informacje dotyczące wykonywanych przez nas typów ortez dla dzieci:

DAFO – dynamiczna orteza utrzymująca stopę we właściwym ułożeniu podczas pionizacji i chodu. Stosuje się ją przy niestabilnościach w obrębie stawu skokowego dolnego oraz w przypadkach nieutrwalonych  deformacji w obrębie stopy. Konstrukcja pozwala na korekcję w płaszczyźnie czołowej, swobodny ruch w płaszczyźnie strzałkowej i wolny ruch w stawie skokowym górnym poprzez uwolnienie ścięgna Achillesa . Indywidualna korekcja łuków podłużnych i poprzecznych umożliwia odbudowanie prawidłowej architektury stopy.

AFO – orteza obejmuje stopę, staw skokowy i podudzie. Występują dwa rodzaje ortezy AFO: sztywna i ruchoma. Sztywną ortezę AFO stosuje się w przypadku wiotkich i spastycznych niedowładów kończyn, niestabilności stawu skokowego, końsko-szpotawej deformacji stóp z nieprawidłowym ustawieniem stawów kolanowych. Ruchoma ortezy AFO wyposażone jest w przegub – ruchomy staw skokowy. Umożliwia on zgięcie grzbietowe i/lub podeszwowe stopy w ściśle określonym zakresie. Odpowiednia konstrukcja ortezy zapewnia kontrolę nad stopą i podudziem. Pozwala na wzmacnianie obwodowej stabilizacji w trakcie pionizacji czy chodu.

KAFO – orteza na całą kończynę dolną. Przeznaczona do stabilizacji i redresji stawu kolanowego i skokowego. Obejmuje stopę, staw skokowy, goleń i udo. W zależności od potrzeb i zaleceń lekarza można zastosować ortotyczne stawy kolanowe i skokowe, regulowane w dowolnej konfiguracji zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

HKAFO – orteza obejmuje obie kończyny dolne oraz miednicę (zastosowanie kosza, pasa lub gorsetu korekcyjnego). Dzięki zastosowaniu ortotycznych stawów biodrowych, kolanowych oraz skokowych (opcjonalnie) aparat umożliwia przyjęcie pozycji siedzącej oraz stojącej. Ponadto daje możliwość regulacji w celu uzyskania pożądanego zakresu ruchu. Pozwala również na zablokowanie pracy stawów i stopniowego ich odblokowywania w miarę postępu rehabilitacji.

RGO – zaopatrzenie RGO składa się z ortezy typu KAFO oraz kosza biodrowego, do którego mocuje się mechanizm kroczący. Dzięki temu możliwa jest naprzemienna praca kończyn dolnych bez użycia siły mięśniowej. System wymusza ruch w płaszczyźnie strzałkowej kończyny przenoszonej. Ważnym elementem jest też niewielka zewnętrzna rotacja w płaszczyźnie poprzecznej. Pozwala to osiągnąć chód, jak najbardziej zbliżony do fizjologicznego wzorca.