Czego unikać po amputacji?
Na przestrzeni ostatnich lat podejście do tematu, jakim jest amputacja znacznie uległo zmianie. Ogromny wpływ miały na to media oraz Facebook, które przedstawiały wiele historii z życia osób po amputacji.
Chociażby Jan Mela, któremu udało się zdobyć oba bieguny, Amy Palmiero-Winters ukończyła maraton przez pustynię a Jarek Grzegorz z Elbląga ukończył triathlon. Dla wielu osób są to rzeczy wręcz niemożliwe do wykonania a im się udało. Na świecie jest tysiące takich anonimowych osób, które każdego dnia pokonują swoje ograniczenia, które są jedynie w głowie.
Utrata kończyny wcale nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń, spotkań ze znajomymi czy pracy zawodowej. W wielu przypadkach jest ona motorem do działania, która pozwala rozwinąć skrzydła i bardziej docenić każdą chwilę.
Nowoczesna protetyka daje ogromne możliwości, dzięki czemu możemy w pełni wrócić do sprawności fizycznej.
Pierwsze dni po amputacji kończyny to niezwykle trudny czas zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Bardzo ważne jest wsparcie psychiczne, które pozwoli przetrwać nową sytuację. W porę rozpoczęta rehabilitacja i dobrze dobrana proteza daje możliwość na przywrócenie sprawności.
Czego unikać po amputacji?
- Powrót do pracy
Wiele osób zastanawia się czy jest coś czego muszą unikać po amputacji? Powrót do codziennej aktywności i pracy wymaga z pewnością długotrwałej rehabilitacji, jednak dzięki temu pacjent oswaja się ze swoim ciałem. Warto zauważyć, że jest naprawdę niewiele zawodów, w których proteza wyklucza możliwość powrotu do pracy. Obecnie rynek pracy stwarza bardzo wiele możliwości. Możliwość skorzystania z dodatkowych kursów lub całkowite przebranżowienie się i dostosowanie do obecnej sytuacji i możliwości.
Wrocławska pracownia ortopedyczna ORTOPES zna bardzo wielu pacjentów,które po amputacji dzięki dodatkowym kursom zawodowym zmieniły zawód i doskonale się sprawdzają na nowych stanowiskach pracy.
- Wysiłek fizyczny
Błędem jest myślenie, że należy zrezygnować z wysiłku fizycznego. Wielu pacjentów z protezą wygrywa maratony biegowe i triathlony, pomimo że wcześniej sport wcale ich nie interesował.
- Prowadzenie pojazdu
Obecnie jest to w pełni możliwe! Właściwie nie ma żadnych ograniczeń osób po amputacji, aby mogły prowadzić samochód. Oczywiście wiąże się to z koniecznością przystosowania samochodu np. poprzez przeniesienie obsługi pedałów na dźwignię kierownicy. Można ubiegać się o dofinansowanie na dostosowanie auta do swoich potrzeb w ramach programu „AKTYWNY SAMORZĄD”, który jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Takie auta są również dostępne od ręki na rynku wtórnym.