Czego unikać po amputacji?

czego unikać po amputacji

Czego unikać po amputacji?

Na przestrzeni ostatnich lat podejście do tematu, jakim jest amputacja znacznie uległo zmianie. Ogromny wpływ miały na to media oraz Facebook, które przedstawiały wiele historii z życia osób po amputacji.

Chociażby Jan Mela, któremu udało się zdobyć oba bieguny, Amy Palmiero-Winters ukończyła maraton przez pustynię a Jarek Grzegorz z Elbląga ukończył triathlon. Dla wielu osób są to rzeczy wręcz niemożliwe do wykonania a im się udało. Na świecie jest tysiące takich anonimowych osób, które każdego dnia pokonują swoje ograniczenia, które są jedynie w głowie.

Utrata kończyny wcale nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń, spotkań ze znajomymi czy pracy zawodowej. W wielu przypadkach jest ona motorem do działania, która pozwala rozwinąć skrzydła i bardziej docenić każdą chwilę.

Nowoczesna protetyka daje ogromne możliwości, dzięki czemu możemy w pełni wrócić do sprawności fizycznej.

Pierwsze dni po amputacji kończyny to niezwykle trudny czas zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Bardzo ważne jest wsparcie psychiczne, które pozwoli przetrwać nową sytuację. W porę rozpoczęta rehabilitacja i dobrze dobrana proteza daje możliwość na przywrócenie sprawności.

Czego unikać po amputacji?

  • Powrót do pracy

Wiele osób zastanawia się czy jest coś czego muszą unikać po amputacji? Powrót do codziennej aktywności i pracy wymaga z pewnością długotrwałej rehabilitacji, jednak dzięki temu pacjent oswaja się ze swoim ciałem. Warto zauważyć, że jest naprawdę niewiele zawodów, w których proteza wyklucza możliwość powrotu do pracy. Obecnie rynek pracy stwarza bardzo wiele możliwości. Możliwość skorzystania z dodatkowych kursów lub całkowite przebranżowienie się i dostosowanie do obecnej sytuacji i możliwości.

Wrocławska pracownia ortopedyczna ORTOPES zna bardzo wielu pacjentów,które po amputacji dzięki dodatkowym kursom zawodowym zmieniły zawód i doskonale się sprawdzają na nowych stanowiskach pracy.

  • Wysiłek fizyczny

Błędem jest myślenie, że należy zrezygnować z wysiłku fizycznego. Wielu pacjentów z protezą wygrywa maratony biegowe i triathlony, pomimo że wcześniej sport wcale ich nie interesował.

  • Prowadzenie pojazdu

Obecnie jest to w pełni możliwe! Właściwie nie ma żadnych ograniczeń osób po amputacji, aby mogły prowadzić samochód. Oczywiście wiąże się to z koniecznością przystosowania samochodu np. poprzez przeniesienie obsługi pedałów na dźwignię kierownicy. Można ubiegać się o dofinansowanie na dostosowanie auta do swoich potrzeb w ramach programu „AKTYWNY SAMORZĄD”, który jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Takie auta są również dostępne od ręki na rynku wtórnym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x