Ortezy DAFO, AFO, KAFO, HKAFO, RGO

Budowa

Materiały, z jakich wykonujemy nasze ortezy, to przede wszystkim materiały termoplastyczne o różnej grubości i sprężystości oraz – w zależności od rodzaju ortezy – żywica i/lub włókno i szyny węglowe, a także różnego rodzaju przeguby.

Zastosowanie nowoczesnych materiałów sprawia, że ortezy są wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, co przekłada się na wysoki komfort ich użytkowania.

Ponadto istnieje możliwość wyboru koloru ortezy, rzepów, zapięć itd., co sprawia, że orteza ma nie tylko estetyczny wygląd, ale może być również atrakcyjna wizualnie – szczególnie dla najmłodszych użytkowników.

Wskazania do stosowania

Ortezy stosuje się w przypadku różnorakich dysfunkcji ortopedycznych i neurologicznych począwszy od obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego, braku kontroli nerwowo-mięśniowej w obrębie kończyn, koślawości lub szpotawości stóp, niestabilności stawów, aż po dystrofię mięśniową, porażenie kończyn dolnych, przepuklinę oponowo-rdzeniową czy mózgowe porażenie dziecięce.

Wykonujemy m.in. następujące typy ortez: DAFO, KAFO, AFO, AFO nocne, HKAFO, RGO


Jeśli potrzebują Państwo jeszcze innego rodzaju zaopatrzenia z chęcią służymy doradztwem i konsultacjami w tym zakresie:

telefonicznie, mailowo lub  (po wcześniejszym umówieniu) w siedzibie firmy!

Przykładowe realizacje:

Szczegółowe informacje dotyczące wykonywanych przez nas typów ortez:

DAFO – Orteza stosowana w celu utrzymania stopy we właściwym ułożeniu podczas pionizacji i chodu. Jest to dynamiczna orteza stosowana przy niestabilnościach w obrębie stawu skokowego dolnego oraz w przypadkach nieutrwalonych  deformacji w obrębie stopy. Konstrukcja pozwala na korekcję w płaszczyźnie czołowej, dając jednocześnie swobodny ruch w płaszczyźnie strzałkowej. Poprzez uwolnienie ścięgna Achillesa uzyskuje się wolny ruch w stawie skokowym górnym. Indywidualna korekcja łuków podłużnych i poprzecznych umożliwia odbudowanie prawidłowej architektury stopy.

AFO – Orteza typu AFO, obejmuje stopę, staw skokowy i podudzie. Sztywna orteza AFO znajduje zastosowanie w przypadku wiotkich i spastycznych niedowładów kończyn, niestabilności stawu skokowego, końsko-szpotawej deformacji stóp z towarzyszącym, nieprawidłowym ustawieniem stawów kolanowych. Odpowiednia konstrukcja zapewnia kontrolę nad stopą i podudziem, umożliwiając budowanie obwodowej stabilizacji w trakcie pionizacji czy chodu, a także torowanie informacji do centralnego układu nerwowego.

Ortezy AFO mogą być również wyposażone w ruchomy staw skokowy – przegub, który umożliwia ruchy zgięcia grzbietowego i/lub podeszwowego stopy w ściśle określonym zakresie.

KAFO – Orteza na całą kończynę dolną, przeznaczona do stabilizacji i redresji stawu kolanowego i skokowego. Obejmuje stopę, staw skokowy, goleń i udo. W zależności od potrzeb i zaleceń lekarza można zastosować ortotyczne stawy kolanowe i skokowe, regulowane w dowolnej konfiguracji zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

HKAFO – Orteza HKAFO to orteza, która obejmuje obie kończyny dolne oraz miednicę (zastosowanie kosza, pasa lub gorsetu korekcyjnego). Dzięki zastosowaniu ortotycznych stawów biodrowych, kolanowych oraz skokowych (opcjonalnie) aparat umożliwia przyjęcie pozycji siedzącej oraz stojącej oraz regulację dla pożądanego zakresu ruchu. Ponadto istnieje możliwość zablokowania pracy stawów i stopniowego ich odblokowywania w miarę postępu rehabilitacji.

RGO – Zaopatrzenie RGO składa się z ortezy typu KAFO oraz kosza biodrowego, do którego mocuje się mechanizm kroczący.

Dzięki temu możliwa jest naprzemienna praca kończyn dolnych bez użycia siły mięśniowej. System wymusza ruch w płaszczyźnie strzałkowej kończyny przenoszonej.  Ważnym elementem jest też niewielka zewnętrzna rotacja w płaszczyźnie poprzecznej, która pozwala osiągnąć chód, jak najbardziej zbliżony do fizjologicznego wzorca  chodu.