Protezy uda – powyżej kolana

Modularna proteza uda jest stosowana gdy amputacja miała miejsce powyżej kolana.

Wykonujemy protezy uda składające się z elementów modularnych:

1. leja protezowego – wykonanego z żywicy wzmocnionej włóknem węglowym lub z samego włókna;
2. przegubu kolanowego (stawu kolanowego) – mechanicznego, hydraulicznego, pneumatycznego lub elektronicznego.
3. modułów / adapterów łączących i funkcjonalnych – wykonanych z tytanu, aluminium i innych metali;
4. stopy protezowej – wykonanej z tworzywa sztucznego z rdzeniem drewnianym (stopa nieruchoma typu SACH) / częściowo z włókna węglowego (stopa wieloosiowa) / w całości z włókna węglowego (stopa całkowicie dynamiczna o najmniejszej wadze i największych możliwościach biomechanicznych).


Sposoby mocowania protezy uda

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym każdej protezy jest odpowiednio wykonany i dopasowany lej protezowy oraz sposób jego zawieszenia – mocowania na kikucie.

W przypadku protezy uda stosujemy zazwyczaj 3 najpopularniejsze rozwiązania z wykorzystaniem:


Dynamika chodu

Bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym protezy uda jest przegub kolanowy. Głównie od niego zależy dynamika i biomechanika chodu, z którą wiążą się również płynność ruchu i właściwa amortyzacja podczas obciążania, a także harmonijność przejścia z fazy podporu do fazy odbicia. Wykorzystanie różnego rodzaju przegubów kolanowych (i stóp protezowych) sprawia, że proteza może pełnić jednocześnie funkcję podporową i dynamiczną (kolano naśladujące fizjologiczny ruch w stawie, stopa z włókna węglowego) lub tylko podporową (kolano i stopa sztywna).


Wykorzystywane podzespoły i części

W przypadku liner’ów, stóp protezowych, kolan, adapterów i elementów łączących korzystamy wyłącznie z komponentów renomowanych firm m.in..:

Otto Bock, Ossur, Alps, Willow Wood, Blatchford, Teufel, Freedom Innovation, Coyote Design, Endolite, Ortho-Reha Neuhof.

Natomiast najważniejszą indywidualizującą część protezy – lej protezowy – wykonujemy własnoręcznie w siedzibie firmy, tylko i wyłącznie po pobraniu odpowiedniej miary.


Dobór protezy

Dobór rodzaju protezy oraz konkretnych rozwiązań technologicznych odbywa się w oparciu o: ocenę poziomu mobilności pacjenta, jego wiek, jakość i wydolność kikuta, potrzeby, stopnień aktywności zawodowej, społecznej i sportowej.


Więcej informacji

Inne informacje dotyczące wykonania protezy znajdują się w zakładce „ABC protez kończyn”. W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.